Math Road Trip Project

Math Road Trip Project
Math storytelling is essential for connecting math to the real world and helping students problem solve. One project I use with my students involves storytelling with math and helps them with multiplying decimals. I have them choose a vehicle of their choice (dream car) and tell me a story about a road trip they took or would like to take with their family. In the story, they have to tell me how many times they stopped for gas, how long it took to get there, hotel cost, tickets, and food. They also have to tell me the total cost of the trip.For example, I planned a trip to SeaWorld with my family this summer. My husband Chris, daughters Ciara and Camia, Chris Jr, and I piled our luggage into the car at 11:30 a.m. because we wanted to get there by 3:00 p.m. because the tickets we purchased were “Twilight Tickets” for after 3p.m. At the time, SeaWorld was running a promotion so the tickets were $ 39.95 each. Teachers get in free and so did my son C.J. because he is two years old. The total cost of our tickets was 119.85. I don’t require my 6th graders to include the tax.

We only had to fill up twice. Once on our way there and once going back home. It cost us 2.47 per gallon to fill up which is $ 65.80 for the first trip. The trip home was a little more expensive because we went to a different gas station which cost us 2.37 per gallon and came up to $ 66.25. From my house to SeaWorld is a total of 200.64 miles. We had enough gas to get to SeaWorld and from SeaWorld to the hotel. I tell my students to use MapQuest to determine the total number of miles from their house to their destination. They have to show work when calculating time and miles per hour as well as miles per gallon and the number of gallons their car can hold.
With a full tank of gas, my Ford Expedition can travel 392 miles. This is the reason we did not have to fill up again. We drove at a speed of 70 mph and have to travel for 200.64 miles. To calculate the time we first dive 200.64 by 70 mph which is 2.86. So it took us close to 3 hours to get to SeaWorld. We purchased an all day dining deal for the kids that was $ 14.95. C.J. ate from their plate. This was a great deal because they could eat and drink whatever they wanted at diners who participated in the deal. Chris and I brought a sub and drinks from home. We left around 9pm and stayed at the Holiday Inn Express Hotel & Suites ORLANDO INTERNATIONAL AIRPORT. In the morning, we woke up and ate a complimentary breakfast provided free before leaving. We filled up our tank and was headed back home. The kids had a blast. It was Chris’s and my first time at SeaWorld. We enjoyed ourselves as well. The Shamu show was our favorite.

Ticket Prices:

39.95
x 3
—–
119. 8 5

Fuel Costs at Cheveron:

2.35

Wanda McDowell is the founder of Math Concentration: A Math Community.Find out how to get answers to homework questions and win giveaways.
at http://www.mathconcentration.com

More Trip Articles